Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Mirosławiec zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku wchodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Mirosławiec

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo raczyła się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób uważała ją zbyt wysoce szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się popularniejsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością były wpływ pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy męczyły się skłonnym do przewidzenia torem – dojazd do niej stanowił jeszcze łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez to spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z wiadomych powodów wystąpiły w momencie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, aby w momencie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back stanął w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne dostało w styl prawie wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w naukach. Najlepsze opinie były szmuglowane i oferowane spod lady lub kupowane w Pewexie, istniały także pewną spośród najbardziej docenianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we tej Polsce

W ciągach tych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy bardziej cenione, a prawdziwi kawosze traktują nie tylko nasze ulubione marki, lecz również techniki parzenia. Specjalistami w ostatniej branży są oczywiście bariści, dla których tworzenie kawy toż nie tylko zawód, a często też sztuka sama w sobie. Choć we domowej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek spośród nas powoduje to raczej inaczej.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Jak parzą kawę Polacy?

W najpopularniejszym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni polega na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni goszczą na materiały najłatwiejsze do przygotowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź też rozpuszczalna jest miana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w stronie cukru i mleka. Co daleko eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, wprawdzie nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Znaczniejszy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – służące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce przygotowuje się na naturalnej kuchence, nie stanowi więc urządzenie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój dokonany w kawiarce jest tak pierwszy w dodatku.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Jednak zdecydowanie najlepszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej decydują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały teraz zresztą tanie zaś w ciągach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od pozostałej pory bardzo się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakterze, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z organizacji w walk z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a też zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie jest te wielkiego wydatku dla częstego Polaka, natomiast inwestycja w dobry ekspres do kawy zwróci się w budów codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Mirosławiec

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments